Tipy do jarných záhrad

Marec je pre záhradkárov akiste jedným z najobľúbenejších mesiacov v roku. Začína totiž jar, počasie sa otepľuje a dni pomaly ale isto predlžujú. Všetky podmienky priam nahrávajú opätovnému návratu do záhrad a medzi záhony. Na čo by ste pri jarných prácach určite nemali zabudnúť?

 

Trávnik

Čím sú pre divadelníkov javiskové dosky, tým je trávnik pre záhradkárov. Na jar býva trávnik častokrát ešte premočený z roztápajúceho sa ľadu a snehu, preto naň neradno vstupovať, aby nedošlo k jeho poškodeniu. Až keď je vyschnutý, je vhodné ho pohrabať a očistiť od rastlinných zvyškov. Po zime sa nezriedka stáva, že ľudia nachádzajú na trávniku mapky zožltnutej trávy. Tieto viditeľné zmeny spôsobuje pleseň, preto je vhodné napadnuté miesta vytrhať a túto trávu vyhodiť. Rozhodne ale nie do kompostu! Ak je plesňami postihnutá väčšia plocha, pomôže vám postrek proti plesniam. Vyschnutý a ošetrený trávnik je potom vhodné prejsť vertikulátorom, pokosiť a zozbieranú trávu použiť trebárs ako výstelku záhonov.

jarna zahrada

Farebný trávnik

Ak nechcete, aby váš trávnik bol sterilne zelený, máme pre vás tip. Oživte ho výsadbou pestrofarebných a nenáročných krókusov! Môžete namixovať rôzne farby, no v prípade, že si chcete spraviť radosť na jar, začnite s ich výsadbou už v jeseni. Špeciálne zalievanie a záhradné náradie šetrite pre iné druhy, všetko zaobstarajú zrážky.

 

Stromy a kríky

Začiatok jari je vhodným časom, kedy môžete vaše rastliny zbaviť ochranných tkanín a fólií. Na jar totiž všetko pučí a rastie a ochranné prostriedky by potrebnému rastu bránili. Vhodné je tiež ostrihať polámané a uschnuté konáre, aby živiny prúdili do častí, ktoré to naozaj potrebujú. Ak je teplota vyššia ako -5 °C, môžete sa pustiť aj do omladzovacích rezov. Adekvátna zručnosť a záhradná technika je dôležitá. Režte ale tak, aby ostala čo najmenšia rana. Tú navyše nezabudnite ošetriť štepárskym voskom.

 

Rozmnožovanie a sadenie

Na jar prebieha najmä výsadba ovocných kríkov a stromčekov teplomilnejších druhov ako broskyne alebo marhule. Týka sa to však aj viniča, ihličnanov alebo okrasných drevín, ktoré sú často súčasťou živých plotov. Z kríkov to potom sú maliny a čierne ríbezle, pre ktorých rozmnožovanie je vhodným mesiacom hneď ten prvý jarný – teda marec. Zo záhonov jahôd je vhodné odstrániť suché lístie, prihnojiť a plytko okopať.

 

Starostlivosť o záhradnú techniku

Ak nechcete, aby vás nechala pri práci v štichu, mali by ste sa dôkladne starať aj o záhradnú techniku, hlavne tú motorizovanú. Základom sú čisté vzduchové filtre, správne nastavené ventily a vyčistené sviečky zapaľovania. Olej, ktorý po zime zostal v motore, treba na jar vždy vymeniť za nový. Technika, ktorá pracuje pri veľmi vysokých otáčkach, by mala mať vždy čistý chladiaci mechanizmus. To sa týka napríklad kosačky na trávu, motorových píl alebo krovinorezov.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu