OSB doska patrí medzi najžiadanejší stavebný materiál

Drevo je dôležitý stavebný materiál a to aj v podobe rôznych kompozitov, teda materiálov zložených z dvoch a viacerých zložiek. To je aj prípad OSB dosiek. Známe sú tiež ako drevotrieskové dosky. To preto, že ide o viacvrstvový doskový materiál vyrábaný z dlhých triesok konkrétnej veľkosti a tvaru. Tie sú usporiadané pozdĺžne, vďaka čomu je OSB doska ohybnejšia než je tomu u DTD, teda drevotrieskových dosiek. Nehovoriac o efektnejšom vzhľade OSB dosky, u ktorej je rozpoznateľná štruktúra dreva na jednotlivých trieskach.

Použitie OSB dosiek

OSB dosky majú veľmi široké použitie. Ide o praktický a lacný konštrukčný materiál, ktorý sa dnes veľmi často používa aj ako pohľadový, práve vďaka svojmu veľmi efektnému vzhľadu vytvorenému zalisovaním veľkých triesok obvykle zo smrekového a borovicového dreva v pojive z umelých živíc. Používajú sa pri stavbe aj rekonštrukcii interiérov. Hodia sa pre záklopy striech, ale aj ako podklad pod ľahké strešné krytiny, ako sú napríklad asfaltové šindle. Môžu sa používať pre stropy aj podlahy. Hodia sa tiež pre výrobu nábytku. Vyrábajú sa tiež ako vlhkuvzdorné. Tie sa hodia aj pre exteriérové použitie. Poznáte ich podľa označenia. Zatiaľ čo OSB 2 sú dosky s najnižšou odolnosťou proti vlhkosti, OSB 4 majú odolnosť najväčšiu. Často sa odolnosť OSB dosiek zvyšuje použitím tekutej parafínovej emulzie. Ide však vždy o odolnosť vzdušnej vlhkosti a pri priamom kontakte s vodou ju začne doska nasávať cez rezné hrany a zväčšovať objem. Odolnosť dosiek voči vlhkosti zvyšujú rôzne povrchové nátery.

Dosky OSB a ich rozmery

Aké majú dosky OSB rozmery? V prvom rade vás bude zaujímať hrúbka OSB dosiek, ktorá rozhoduje o ich pevnosti. Napríklad pri použití na podlahy kladené na trámy je treba siahnuť po väčších hrúbkach. OSB rozmer čo sa týka hrúbky je 8 mm, 12 mm, 15 mm, 18 mm, 22 mm a 25 mm. Rozmery OSB čo sa týka plochy sú 2500´1250 mm a 2500´675 mm. Možný je samozrejme nákup na mieru rezaných OSB dosiek. Rozmery OSB dosiek je vhodné upravovať predovšetkým vo variante bez perodrážky, kde je u dosiek rovná hrana.

Špecifiká typov OSB dosiek

Už bolo naznačené, že OSB dosky sa predávajú v dvoch typoch – ako OSB pero-drážka a OSB doska rovná hrana. Je možné si vybrať OSB dosky s brúseným povrchom a nebrúsené. Dosky s perodrážkou a brúsené sú za vyššiu cenu.

Aká je hmotnosť OSB dosiek a čo unesú?

Objemová hmotnosť OSB dosky je približne 600 kg/m3. Bežná OSB doska o rozmere 2500´1250´25 mm odpovedajúca cca 3,1 m2 má hmotnosť okolo 15 kg. Preto sa aj s takto veľkými plošnými doskami stále pomerne dobre manipuluje. Určite vás hmotnosť OSB dosiek nebude limitovať. Zaujímavé je pritom maximálne zaťaženie dosiek. Pokiaľ ho budeme počítať pre opory vzdialené 500 mm, je maximálne zaťaženie pri 25mm doske až 21,01 KN/m2. S hrúbkou dosky sa samozrejme znižuje a pri 22 mm je to 16,26 KN/m2, pri 18 mm 9,96 KN/m2, pri 15 mm 6,58 KN/m2 a pri 12 mm 3,37 KN/m2.

Prečo používať OSB dosky?

Ide o veľmi kvalitný, osvedčený a lacný materiál. Cena je dôležitým argumentom pre používanie OSB dosiek pri stavbe aj rekonštrukcii. Súčasne ide o materiál s vynikajúcimi fyzikálnymi vlastnosťami. Má výbornú pevnosť v tlaku aj v ťahu. Dosky sa pri správnej inštalácii do vhodného prostredia nedeformujú a sú tvarovo stále. Veľké formáty s malým množstvom spojov prispievajú k menším akustickým a tepelným stratám. Mnoho ľudí trvá na využívaní masívneho materiálu, teda napríklad drevených palubových dosiek, pretože sa obávajú negatívnych účinkov na zdravie čo sa týka drevotrieskových dosiek. To je však zbytočné. OSB dosky sú zdravotne nezávadné. Rozhodne sa nie je nutné obávať obsahu formaldehydu. Tie moderné OSB dosky neobsahujú. Nakoniec je nutné zmieniť, že OSB dosky ponúkajú obrovský priestor pre dizajn. Či už využijete ich naturálny vzhľad, namoríte ich, nalakujete, dáte na ne obklad, omietku ev. tapety. Ide o univerzálny materiál s perfektnými vlastnosťami a bezkonkurenčnou cenou.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Eglo STOJACIA LAMPA, 10,5/5,5/150 cm

339 €
detail produktu

Novel DEKORAČNÉ LED SVIETIDLO

24.99 EUR €
detail produktu

Eglo NÁSTENNÉ SVIETIDLO, 30,5/27/20 cm

139 €
detail produktu

Eglo STROPNÉ LED SVIETIDLO, 60/11 cm

369 €
detail produktu

Novel VINTAGE KOBEREC, 160/230 cm, béžová

169 €
detail produktu

Novel VINTAGE KOBEREC, 80/150 cm, béžová

39.90 EUR €
detail produktu