Ako si zachovať dostatok svetla v interiéri

Slnko má niekoľko výhod a bez jeho existencie a lúčov by sme sa asi dlho  na svete neudržali. Takéto žiarenie nám dodáva potrebný vitamín D, ktorý je prospešný pre náš organizmus z viacerých dôvodov. Efekt slnečného žiarenia sa premieta do zdravotného stavu človeka, ale  má veľmi veľký vplyv aj na duševnú pohodu človeka. Jeho nedostatok môže viesť k závažným problémom. Neodopierajte si jeho blahodarné účinky, len preto, že sa musíte spoliehať na dostatočnú tepelnú zotrvačnosť v dome. Dnešné plastové okná sú na takej vysokej úrovni, že v mnohých prípadoch nahrádzajú aj bežné stavebné materiály, ktoré sa používajú ako základné prvky domu.

svetlo v interieri

Batéria pre biologické hodiny

Naše telo sa riadi aj biologickými hodinami, ktoré si počas dospievania a v priebehu celého života prispôsobuje denným rytmom. V mnohých prípadoch je jedným zo základných faktorov, ktoré tieto cykly ovplyvňujú práve svetlo. Prirodzené denné svetlo sa nám dostáva vďaka slnku, preto je nevyhnutné, aby sme si, pokiaľ je to možné, miestnosti v dome zbytočne nezatemňovali. Sortiment lacných plastových okien je dnes veľmi široký, takže sa nemusíte obávať, že nebude z čoho vyberať. Ich cena je primeraná aj pre bežného majiteľa domu, čo však kvalitu v žiadnom prípade neovplyvňuje.

 

Pokiaľ by ste si nedopriali dostatok svetla, budete sa cítiť viac unavení, podráždení a telo sa automaticky začne pripravovať na spánok. Takéto pocity nás sprevádzajú aj počas zimného obdobia, pretože čas a intenzita slnečného žiarenia sú na minimálnej úrovni.

Dnes už je doba natoľko pokročilá, že si môžete pomocou strešných okien rozsvetliť aj svoje podkrovia. Podceňovanie dostatočného svetla v dome by jednoducho nemalo byť na úkor ostatných vecí. Pravidelný rytmus, ktorý si vďaka nemu budujeme vychádza z prirodzeného striedania, ktoré riadi viaceré aktivity v našom tele. Ako náhle sa dostaneme do šera a tmy a necháme ju pôsobiť na organizmus dlhodobo, začne sa v mozgu vyplavovať väčšie množstvo hormónu melatonínu, ktorý  spôsobuje našu ospalosť.

Dodržiavanie pravidelných režimov v prírode malo vždy svoj význam, preto sa snažte pri akejkoľvek rekonštrukcii domu hľadať riešenia, ako vhodne zariadiť dostatočné množstvo svetla v ňom.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu