Vyrobte si vlastné drevené pelety

Drevené pelety sú vyrobené lisovaním odpadového dreva, tráv, slamiek, kukuričných stoniek, dokonca papiera či lepenky. Pelety sa hodia do kotlov a kozubov s automatickými alebo poloautomatickými podávačmi.

Aké sú výhody peliet?

- Sú jednoduché na skladovanie a manipuláciu

- Sú ekologické, vyrábané bez chemických látok, lepidiel, z odpadu

- Obsahujú nízke percento vlhkosti

- Horia rovnomerne a pravidelne

- Popol je využiteľný ako hnojivo

- Sú cenovo prijateľné

- Nedechtujú a nezanášajú komín

- Sú vysoko pohodlné a komfortné

Ako sú na tom pelety z ekologického hľadiska?

Keď sa drevené pelety spaľujú, do ovzdušia sa dostane rovnaké množstvo oxidu uhličitého, ktorý by uvoľnili aj rastliny. Preto pri spaľovaní drevených peliet nie je narušený prirodzený cyklus.

Pelety si môžete vyrobiť aj sami

Na trhu je k dispozícii veľké množstvo pecí na pelety. Počiatočná investícia je určite o niečo vyššia, v konečnom dôsledku sa to ale oplatí. Pelety sa dokonca využívajú aj v niektorých krajinách, kde sa spoluspaľujú s uhlím na výrobu elektriny.

Komerčne predávané drevené pelety sa zvyčajne vyrábajú vo veľkých peletových mlynoch z recyklovaného odpadu z biomasy, ktorý sa potom lisuje a vytláča do peliet. Postupne však ale začínajú byť rozšírené aj malé domáce peletové mlyny.

Výroba drevných peliet je o niečo vyspelejšia ako len sekanie palivového dreva, ale s trochou vedomostí a so správnymi nástrojmi, to nie je nemožné.

Čo teda potrebujete?

- Najprv musíte získať surovinu, môže ísť o odpadové drevo alebo iné formy biomasy, materiál je nutné pripraviť, musí byť rozlomený na tak malé kúsky, aby sa zmestil do otvorov na lisovanie peliet

- Peletovacie stroje stláčajú surovinu, materiály z biomasy nezabudnite pred lisovaním vysušiť, aby sa znížil ich obsah vlhkosti.

Okrem peliet, môžete siahnuť tiež po briketách, ktoré sa vyznačujú podobnými vlastnosťami. Drevené brikety sa hodia aj do klasických kozubov a pecí a nevyžadujú žiadne inštalácie podávačov.

 

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu