Vyberáte matrac? Zamerajte sa na materiál i tvrdosť

Spánok je výrazne ovplyvnený matracom. Súčasný trh je pomerne rozmanitý, a tak máte z čoho vyberať, ale na druhú stranu nie je jednoduché nájsť matrac, ktorý vám bude vyhovovať po všetkých stránkach. Vyberať by ste nemali len podľa tvrdosti, respektíve mäkkosti, ešte sa zamerajte na materiál, z ktorého je matrac vyrobený, pretože práve materiál výrazne ovplyvňuje životnosť.

Ak ste sa rozhodli, že investujete do nového matraca, nemali by ste nákup uponáhľať. V supermarkete ho síce zoženiete za pár desiatok euro, ale kvalita vskutku výrazne pokrivkáva. Ak hľadáte matrac pre každodenný spánok, počítajte s vyššou obstarávacou cenou, a to pokojne nad 300 euro.

Uvedomte si, že matrac vám poslúži pokojne ďalších desať či pätnásť rokov, a tak sa určite oplatí do neho investovať. Obráťte sa na špecializovanú predajňu, ktorá vám ponúkne nielen pestrú škálu produktov, ale aj cenné rady, vďaka ktorým budete spať ako v bavlnke.

Akú tvrdosť matraca zvoliť?

Pri výbere konkrétnej tvrdosti by ste sa mali riadiť svojou hmotnosťou. Všeobecne platí, že čím viac vážite, tým tvrdší matrac potrebujete. Samozrejme dôležitý je aj spôsob spania. Záleží teda na tom, či prevažnú časť noci spíte na boku, na chrbte, na bruchu a podobne. Ak na boku, vyberte matrac mäkší, ak naopak na chrbte či bruchu, siahnite po matraci tvrdšom.

V neposlednom rade je veľmi dôležité zohľadniť aj vek. Pre zdravý rast a vývoj potrebujú deti pevnejší matrac so strednou tvrdosťou, u mladých ľudí je záujem najmä o tvrdší matrac a u starších zase o mäkší.

Aký druh matraca vybrať?

Dávno nie sú všetky matrace rovnaké. Výrobcovia používajú rôzne technológie, rovnako tak aj rôzne materiály, ktorých vlastnosti sa výrazne líšia. Prvou možnosťou sú matrace zo studenej peny, ktoré sa vyznačujú perfektnou elasticitou, tvarovou stálosťou a dlhou životnosťou. Pretože sa jedná o veľmi pórovitý materiál, je matrac prevzdušnený a dokáže odvádzať teplo. Studená pena disponuje rôznymi zónami pre správnu oporu tela a chrbtice.

Ďalším variantom je matrac z pamäťovej peny, ktorý sa dokáže vplyvom telesného tepla prispôsobiť anatómii tela. Stabilizuje telo v optimálnej polohe pre spanie, čo človeka v noci nenúti k častému otáčaniu, a tým pádom je spánok pokojnejší. Matrace z pamäťovej peny sú vhodné pre ľudí, ktorí majú problémy s chrbticou a bolesti chrbta, a tiež zlepšujú krvný obeh.

Pre ekologicky zmýšľajúcich sú dostupné matrace z bio peny. Ako už samotný názov napovedá, suroviny sú z čisto prírodných zdrojov, a tým pádom sú matrace lepšie elastické a nestrácajú ani na tvarovej stálosti a perfektných ortopedických vlastnostiach. Výroba matracov z bio peny nemá negatívny dopad na životné prostredie.

Ak sa povie pružinový matrac, zrejme si ako prvé predstavíte, ako vás pružiny pichajú do chrbta zo všetkých strán, ale to je dávna minulosť. Výrobcovia začali pružiny chrániť vrstvou, cez ktorú pružina neprenikne, a tým pádom žiadnu neucítite.

Akú výšku matraca zvoliť?

Ak ste sa rozhodli vymeniť starú matrac za novú, mali by ste samozrejme zvoliť nielen správnu dĺžku a šírku, ale aj výšku. Ak ste doteraz mali naozaj nízky matrac, zrejme ste s ním neboli spokojní, pretože takýto matrac nedokáže ponúknuť tak dobré vlastnosti ako matrac vysoký. Ideálne je, aby bol matrac vyšší ako rám postele, pričom odborníci odporúčajú výšku aspoň 16 až 20 centimetrov. Samozrejme zohnať sa dajú aj vyššie matrace, ktoré ponúkajú viac komfortu, ale počítajte aj s vyššou obstarávacou cenou.

Ak hľadáte predajca matracov, pozrite sa do pestrého produktového portfólia spoločnosti matrace-vegas.sk, kde nájdete taštičkové, ortopedické a ďalšie druhy matracov.

 

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu