Vyberáme podlahy do bytu

Sťahujete sa do nového bytu alebo plánujete rekonštrukciu toho starého? Potom sa určite trápite s výberom vhodnej podlahovej krytiny. Výber je široký, nároky vysoké a cena by mala byť čo najnižšia. Ako sa orientovať na trhu s podlahovými krytinami, s tým vám pomôžeme v nasledujúcom článku.

 

Neponáhľajte sa s výberom

Podlaha ovplyvňuje vzhľad a atmosféru celého interiéru, dokáže priestor zväčšiť, zútulniť, ale tiež uľahčiť jeho celkovú údržbu. Na druhej strane musí byť odolná, dlho vydržať a byť bezpečná. Podlahová krytina tak zohráva dôležitú úlohu ako v otázke dizajnu, tak aj vo funkčnosti miestnosti.

Je tak veľmi dôležité vyberať s rozvahou. Jedná sa o pomerne výraznú finančnú investíciu a nemožno ju meniť tak často. Mala by byť základným kameňom interiéru, pretože nábytok, doplnky i dekorácia sa dajú ľahko vymeniť. Z toho dôvodu sa odporúčajú podlahy v neutrálnych farbách a vzoroch.

Vyberajte podľa miestnosti

Pri výbere novej podlahovej krytiny by sa malo brať v prvom rade brať do úvahy, do akej miestnosti sa vyhotovuje. Zvlášť dôležitý je materiál. Do spálne alebo detskej izby, kde sa deti často hrajú na zemi bude potrebná podlaha teplá príjemná na dotyk, oproti tomu podlaha do kuchyne musí byť predovšetkým odolná proti mechanickému zničeniu a s jednoduchou údržbou.

  • kuchyňa - najčastejšie sa používa dlažba, ale všetko okrem koberca bude v poriadku
  • kúpeľňa - podlaha do kúpeľne by mala odolať vlhkosti, takže PVC, dlažba alebo drevo z exotických drevín
  • predsieň- základom je čistiaca rohožka, ako podlahu možno použiť laminát, drevo i korok
  • obytné miestnosti - možno použiť všetky typy podlahových krytín, koberec, drevo, laminát aj vinyl

Podľa miestnosti by sa malo vyberať aj prevedenie podlahy, vzory, dizajn aj farby. Do romantického prírodného štýlu sa určite nebude hodiť studená jednofarebná moderná podlaha a naopak. Dizajnéri tak odporúčajú k vidieckemu štýlu drevo a do moderných interiérov laminát alebo vinyl.

 

Myslite na farby

Farby dokážu zázraky. Je tak dobré im venovať pozornosť aj pri výbere podlahy. Menšie a tmavšie miestnosti rozjasní a zosvetlí svetlá podlaha, ideálne doplnená o svetlé farby na stenách. Svetlá farba podlahy dokáže miestnosť opticky zväčšiť, je to dané tým, že svetlé farby svetlo odrážajú.

Naopak tmavá farba podlahy priestor dokáže zútulniť alebo skvele funguje na vytvorenie kontrastov. K tmavej podlahe sa hodia svetlé steny, ktoré tak nechajú vyniknúť štruktúre jednotlivých lamiel podlahy. Rovnako ako u stien a podlahy, to funguje pri nábytku a podlahe. Svetlý nábytok k tmavej podlahe a tmavý nábytok k tmavej podlahe.

 

Základné vlastnosti

Kvalitná podlahová krytina by mala spĺňať niekoľko základných kritérií. Jedná sa predovšetkým o odolnosť, a to o odolnosť proti opotrebovaniu, ale tiež o odolnosť voči mechanickému zničeniu, ako je od kamienkov, padajúcich predmetov alebo pazúrikov domácich maznáčikov.

Ďalšie základné vlastnosti je ľahká údržba, ktorú ocení každá gazdinka. Podlaha by sa mala dať jednoducho zotrieť mopom alebo povysávať vysávačom. Nemala by byť náchylná na väčšie množstvo vody a na upratovanie by mali stačiť základné čistiace prostriedky. Škvrny by sa mali dať ľahko odstrániť.

V neposlednom rade by mala byť vyžadovaná dlhá životnosť. Ako už bolo povedané, kúpa novej podlahovej krytiny je finančne náročnejšia, a tak by mala minimálne desať rokov vydržať. Je tak dobré sledovať jej záruku a tiež možnosť renovácie.

 

Domáci maznáčikovia a alergici

Ak v domácnosti bývajú domáci maznáčikovia alebo alergici malo by sa pri výbere podlahy myslieť aj na nich. Pre domácich miláčikov sú vhodné podlahové krytiny pevné, odolné a podlahy, ktoré nekĺžu, ako sú vinylové podlahy.

Pre alergikov sú ideálne antistatické podlahové krytiny, na ktorých sa prichytáva prach a iné nečistoty. Takouto podlahou je napríklad prírodné linoleum alebo vinylové podlahy.

5468871268_250f6534c4_o

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu