Ako udržať v zime v byte teplo?

Neplytvajme v zime teplom

Zima, to sú zasnežené kopce, zamrznuté priehrady, teploty pod nulou, a mráz. Mráz chceme nechať za dverami, a vnútri si vychutnávať teplo. Ako zabezpečiť, aby sme v zime zbytočne neplytvali teplom?

Energia sa prejaví na účtoch

Na vykúrenie interiéru potrebujeme energiu, ktorá sa prejaví na účtoch za bývanie. Čím viac tepla potrebujeme vyrobiť, tým budú účty vyššie. Je veľa možností, ako šetriť teplo, a tým ušetriť na bývaní. Niektoré sú dobre známe, ako napríklad spôsoby vetrania v zimných mesiacoch, vonkajšie izolácie budov atď., ale sú aj možnosti, o ktorých sa až toľko nehovorí, a pritom môžu veľmi dobre pomôcť pri úsporách na kúrení.

Farbou k izolácii

Bežná maľovka na stenách plní estetickú, niekedy aj zdravotnú funkciu, keď umožňuje stenám dýchať a udržiavať zdravú mikroklímu. Steny však „dýchajú“ aj inak, ak nie sú dostatočne izolované, prepúšťajú chlad dovnútra a teplo uniká stenami von. Viete o tom, že maľovka môže pomôcť izolovať steny?

obrazok1

Bežná farba nedokáže vytvoriť izolačnú vrstvu na stene, ale stačí do nej pridať špeciálnutermoizolačnú prísadu, a z bežnej farby sa stane izolačný náter. Prísada do farby obsahuje keramické mikročastice, ktoré vytvoria na stene izolačnú vrstvu. Táto vrstva odráža teplo späť do miestnosti a neprepustí ho do stien. Zároveň zabraňuje chladu preniknúť do interiéru, a steny zostávajú teplé. Tento efekt zároveň zabraňuje vzniku plesní. Pri styku teplého vzduchu a chladnej steny sa zráža vlhkosť, ktorá je ideálnym prostredím pre vznik plesní. Keďže steny sú teplé, vlhkosť sa nezráža a nevznikajú vlhké plochy. Izolačné vlastnosti steny sa výrazne menia, použitím keramických mikročastíc sa zvyšuje izolačná schopnosť steny až o 50 percent a zabraňuje sa tým až 25 percent tepelných strát. Pri najbližšom maľovaní si spomeňte na chladné múry, a pridajte do farby termoizolačnú prísadu, ktorou ušetríte teplo aj náklady na vykurovanie.

Straty tepla za radiátorom

Stenami uniká veľká časť aj vykurovacieho tepla. Ak kúrite radiátormi, viete koľko tepla sa stráca zo zadnej strany radiátoru? Až 40 percent tepla sa stráca v chladných stenách. Toto teplo sa však dá veľmi jednoducho vrátiť späť a využiť ho na vykurovanie miestnosti. Použitím reflexnej fólie za radiátor vrátite do priestoru až 95 percent tepla zo zadnej strany radiátoru, ktoré by sa stratilo v stene.

obrazok2

Použitím tejto fólie môžete ušetriť až 20 percent nákladov za vykurovanie. Pri rovnakom nastavení kúrenia sa zvyšuje teplota v miestnosti o 1-3 stupne. Pritom inštalácia je veľmi jednoduchá, nie je potrebná demontáž radiátoru, fóliu stačí zavesiť medzi stenu a radiátor. V kombinácii s ventilátorom na radiátor, ktorý urýchli vykurovanie miestnosti, a efektívnejšie využíva teplo z radiátoru, získate teplo rýchlejšie, šetrnejšie, a hlavne úspornejšie.

Šetrenie tepla v zime je otázkou každého z nás, nie je to len vecou energetickej náročnosti a účtov za bývanie. Usporená energia šetrí aj životné prostredie, ktoré chceme nechať v dobrom stave aj pre ďalšie generácie. Ak chcete získať viac tipov na šetrenie, pozrite sa, ako môžete šetriť teplo, vodu a energie.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu