Severský štýl

Škandinávsky štýl bývania kladie dôraz na funkčnosť a strohý dizajn, ktorý však pôsobí útulne a pociťujeme pri ňom teplo domova.

Typický je pre krajiny ako Fínsko, Nórsko, Dánsko, Švédsko alebo Island.

Vyznačuje sa čistotou, jednoduchosťou, vzdušnosťou a použité sú najmä prírodné materiály.

Aj napriek jeho veľkej obľúbenosti si naňho málokto trúfne, preto vám ponúkame pár pravidiel a nápadov aby ste mohli mať aj vy doma priestor, ktorý vám prevetrá hlavu a pomôže vám zrelaxovať.

4621

Kúsok histórie

Škandinávsky dizajn má počiatky už v roku 1947, kedy bol predvedený na výstave Triennale di Milano.
Na popularite nabral v 50. rokoch minulého storočia a obľúbený je dodnes.

K tvorbe vzdušných svetlých priestorov so snahou vytvoriť hrejivý interiér dopomohli práve dlhé chladné zimy, kedy sa ľudia zdržiavali najmä vo svojich domovoch. Bolo pre to nevyhnutnosťou, aby sa doma cítili príjemne.

Jednoduchosť, minimalizmus a funkčnosť

kampan-skandinavsky-styl-4744-3951-l

Škandinávsky štýl je vhodný ako pre veľké plochy tak aj pre malé byty. Vďaka jednoduchosti, striedmosti a správne zvolenej farebnej kombinácií opticky zväčší každý priestor.

lotta_agaton_se_jidelna_s_obyvakem_skandinavsky_styl_foto

Základom je svetlosť

Denné svetlo v severských krajinách majú k dispozícii najviac 7 hodín denne. Aby využili aj to málo slnečných lúčov, charakteristické sú pre nich veľké okná bez závesov. Ak si na ne potrpíte, použite závesy z veľmi ľahkých tkanín alebo priehľadnej textílie. Takisto sa snažili vháňať do interiéru svetlo pomocou svetlých odtieňov, použitím bielych alebo pastelových farieb.

Pri výbere nábytku sa pozerá hlavne na jeho funkčnosť. Každý jeden kus nábytku by mal mať hladké a čisté línie a zaoblené hrany. Čo sa týka podláh, najväčším prehreškom voči tomuto štýlu je podlaha zakrytá kobercom. Avšak malé koberčeky ako dizajnový doplnok sú povolené.

velke okna

Farby severu

V celom interiéri prevláda biela, šedá, hnedá a čierna farba doplnená pastelovými farbami, väčšinou zelených alebo svetloružových odtieňov. V poslednej dobe sa na doplnky používa najmä žltá a horčicová farba.

Materiály  prevládajú prírodné - drevo, vlna, kožušina a koža.

845

Na doplnky sú použité výraznejšie farby a geometrické vzory. Vázami, keramikou a ozdobnými vankúšmi však určite nič nepokazíte.

seversky-styl-byvania-9

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu