Prekáža vám zápach z úst? Takto si zaručíte svieži dych!

Či vám prekáža zápach z úst? Myslím, že na túto otázku je jednoznačná odpoveď. So zápachom z úst niekoho iného toho veľa nespravíte, so svojím však rozhodne áno! Ako si teda zaručiť dlhodobý svieži dych?

Existuje veľmi veľa faktorov, na základe ktorých si tvoria ľudia z vášho okolo o vás mienku. Prvým spôsobom je, samozrejme, vonkajší vzhľad, ktorý si ostatní všimnú ako prvý. O nič menej dôležitý však nie je ani druhý dojem, ktorý si ľudia vytvárajú po tom, ako prvýkrát otvoríte ústa. Okrem toho, že si všímajú vaše komunikačné schopnosti, je tu ešte jedna podstatná vec, ktorú si všimne jednoducho každý – stav vášho chrupu a zápach z úst. Mimochodom, tieto dve veci medzi sebou veľmi úzko súvisia. K tomu sa dostaneme. Problémom je, pokiaľ nemáte zuby práve v najlepšom stave a čo je hlavné, ak vám zapácha z úst. Poznáme dva základné typy zápachu z úst. Prvým je krátkodobý zápach z úst, ktorý je najčastejšie spôsobený jedlami s výraznou arómou, napríklad starým známym cesnakom. Takýto zápach rozhodne nie je príjemný, často je citeľný dlhšie, ako by ste chceli a vo väčšine prípadov ho ani žuvačka neprekryje. Predsa len, po čase sám zmizne a už po ňom niet ani stopy. O niečo problémovejší je zápach z úst, ktorý nie je spôsobený jedlom a je dlhodobý. Čo s ním?

Na vine sú baktérie!

Veľa ľudí verí presvedčeniu, že za zápach z úst môžu rôzne žalúdočné plyny, ktoré sa dostávajú do ústnej dutiny. Skutočnosť je však taká, že 90 percent zápachu z úst vzniká v ústnej dutine, nepochádza tak zo žalúdka. Zápach z úst spôsobujú baktérie, ktoré žijú v našej ústnej dutine a rozkladajú jednoduché cukry, pričom vznikajú rôzne chemické látky, ktoré sa prejavujú ako zápach z úst. Zápachu napomáha aj sucho v ústach, ktoré vzniká najmä nedostatočným príjmom tekutín a konzumáciou kávy, alkoholu a rôznych liekov. Veľa ľudí si myslí, že na boj so zápachom postačí žuvačka. Pravda je však taká, že žuvačka len krátkodobo zakryje zápach, ale neodstraňuje jeho príčinu.

Čistiť, čistiť, čistiť

Ako jediné účinné riešenie, ktoré odstraňuje samotnú príčinu zápachu z úst, môžeme považovať pravidelné a poriadne čistenie nielen zubov, ale aj medzizubných priestorov, ďasien a jazyka. Práve v rôznych záhyboch ďasien a medzizubných priestoroch, na ktoré mnohí z nás pri čistení zubov úplne zabúdajú, vznikajú lôžka usadených kúskov stravy a nápojov, ktoré sa pôsobením baktérií rozkladajú a spôsobujú zápach. Recept na svieži dych je tak veľmi jednoduchý – správne čistenie zubov. V prvom rade by ste si mali zaobstarať všetky potrebné kefky, pomocou ktorých vyčistíte aj menej dostupné miesta, oplatí za zainvestovať do elektrických zubných kefiek, ktoré majú preukázateľne lepší účinok, ako bežné manuálne. Druhým krokom je následne správna technika umývania zubov, ktorú vám najlepšie vysvetlí váš zubár alebo dentálny hygienik. Ďalšie rady, ako sa zápachu z úst zbaviť, nájdete v tomto článku. Pri správnom umývaní zubov sa tak so zápachom z úst môžete nadobro rozlúčiť a zoznámiť sa s oveľa príjemnejšou vecou, ktorou je svieži dych!

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu