Drevo v interiéri

V dnešnej dobe je čím ďalej tým obľúbenejšie v interiéry drevo.
Či už lakované, prírodné, zladené s betónom, sklom alebo iba ako dekorácia.
Ale koľko druhov dreva môžeme použiť a aké odtiene správne kombinovať?

wood-in-interior-design_6820_1280_960

Zladiť všetko do jednej farby, alebo dbať na kontrasty?

Aj keď sú čím ďalej tým viac obľúbené samonivelačné podlahy, epoxidové podlahy alebo dlažba, najpoužívanejšia je aj tak stále drevená podlaha, alebo podlaha s imitáciou dreva.
Typ a odtieň dreva na podlahe musíme vyberať dôkladne, lebo sa nachádza na najväčšej ploche v dome. Pri výbere musíme dbať na našu víziu celého interiéru, či chceme bledý alebo tmavý nábytok, aké by sme chceli dvere, akej farby máme rámy okien a podobne.

Následne k podlahe dolaďujeme dvere. Veľa ľudí robí chybu, že sa snažia čo najviac priblížiť k odtieňu dreva na podlahe. Dvere by sa nám však mali vynímať a nie zaniknúť. Ak máme tmavú podlahu zvolíme bledšie dvere a naopak. Samozrejme stále musíme brať ohľad na odtiene. Keď máme tmavohnedé podlahy s odtieňom do oranžova alebo červena, nemôžeme na dvere zvoliť bledohnedú s odtieňom napríklad do šeda.

76f900869f052d0b91ab6ec71721103a

Ak máme v priestore schody, máme 2 možnosti. Buď použijeme to isté drevo ako na podlahu, alebo kontrastné. Nikdy sa však nesnažíme chytať podobný odtieň ako máme na podlahe. Môže hádzať rozdielne odlesky do iných farebných tónov.

10-Stair-by-Ecole

Koľko druhov dreva môžeme použiť?

Aby interiér nevyzeral akoby sme tam nahádzali všetky druhy sveta, existuje jedno nepísané pravidlo, že v objekte, ktorý zariaďujeme môžeme použiť MAXIMÁLNE 3 DRUHY dreva. Nielen, že interiér nebude vyzerať vkusne, ale je veľmi pravdepodobné, že budeme chcieť do pol roka meniť nábytok, lebo sa tam nebudeme cítiť komfortne.

c5ff7ca627a120cd27e11baae78b395a

Čoho sa vyvarovať pred realizáciou

  • Do malého a málo presvetleného priestoru by sme nemali dávať príliš tmavé podlahy, aby nám to byt opticky neuzavrelo a nezmenšilo.
  • Než sa finálne rozhodneme pre nejaké drevo, mali by sme si o ňom čo najviac zistiť - napríklad prírodný orech má na začiatku krásnu hnedú farbu, no časom vplyvom slnka a starnutia sa ťahá viac a viac do červených odtieňov.
  • Musíme si vopred premyslieť s akými ďalšími farbami a materiálmi bude drevo v interiéri skombinované.

Typ od nás: Nikdy si nevyberajte drevo podľa fotografie, ktorú vám niekto pošle, takisto internetové obchody sú veľkým problémom, lebo fotoaparát nezachytí skutočnú farbu dreva. Ak máte možnosť, vždy sa choďte pozrieť na drevo osobne.

Želáme vám veľa šťastia pri realizácii.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu