Ako zariadiť kuchyňu

Tento týždeň máme pre vás pripravené kuchyne. Povieme si najvýhodnejšie usporiadanie, aby nám nič v kuchyni neprekážalo, správne osvetlenie, výhody otvorenej a zatvorenej kuchyne, priblížime si v kuchynskom priestore veľmi dôležitý pojem - magický trojuholník, výhody a nevýhody jednostrannej kuchynskej linky, paralelnej, linky v tvare U a G, a taktiež či zvoliť radšej kuchyňu s ostrovom alebo bez. Kuchyňa sa čoraz viac stáva priamou časťou obývacej izby. Je však výhodnejšie spájať kuchyňu s obývačkou alebo ju ponechať ako samostatnú miestnosť?

[AdSense-B]

Otvorená alebo samostatná kuchyňa?

Otvorená kuchyňa ponúka väčší priestor , prehľad o dianí v domácnosti, umožňuje ľahšiu komunikáciu medzi ostatnými členmi domácnosti, takže aj lepší spoločenský kontakt, no veľkou nevýhodou je šírenie pachu, viditeľný neporiadok a hluk z kuchyne, čo ako sme si spomínali v obývacích miestnostiach, narúša pokoj a pohodu pri oddychu.

attractive-open-kitchen-fascinating-kitchen-to-living-room-designs

Výhodou samostatnej kuchyne je izolovaný pach a vlhkosť, súkromie a izolovaný ruch v kuchyni, no nevýhodou je zasa celková izolácia od diania v rodine.

54c48a63c85ef_-_as-blue-wooden-kitchen-island-blue-cabinets-cropped-1111-xl

 

Dispozícia

Skôr ako sa rozhodneme pre otvorenú alebo samostatnú kuchyňu potrebujeme si zvážiť pár dôležitých bodov. A to v akých množstvách a ako často varíme, či plánujeme využiť kuchynské priestory aj na posedenie s priateľmi a rodinou alebo len ako pracovný kút, či máme ako odvetrávať aby nám všetok pach z kuchyne neunikal do obývacej izby a do úvahy musíme vziať aj hluk z kuchyne.

[AdSense-B]

Tvar kuchynskej linky si tiež vyberáme po dôkladnom zvážení priestorových možností. Potrebujeme si urobiť odhad, koľko miesta budeme potrebovať na potraviny a kuchynské náčinie. Dopredu si zaznačíme umiestnenie dverí, okien, ventilácie, odtoku, elektriny a podobných dôležitých vecí. Odmeriame si priestor a zvážime pre aký druh linky máme dostatok miesta. Ostrov sa do uzavretej kuchyne neodporúča, pretože len zaberá miesto a zavadzia v koordinovanom pohybe.

 

Magický trojuholník

Keď sme pri koordinovanom pohybe, veľmi dôležité je umiestnenie kuchyne aby sme vytvorili takzvaný magický trojuholník. Jedná sa o 3 zóny a to príprava potravín, umývanie a varenie. Súčet strán trojuholníka by mal byť 3-6 metrov, aby sme sa príliš nenabehali. Dá sa to však uplatniť len pri linke v tvare L, U, G alebo pri dvojstrannej linke.

magic-3magic-1 magic-2

Materiály

A teraz k samostatnej pracovnej ploche. Pracovná doska by mala byť odolná voči teplým, až horúcim predmetom, povrch linky musí byť ľahko umývateľný, takže najvhodnejšie materiály sú laminát, umelý kameň, prírodný kameň, drevo, sklo alebo nerez. Na dizajnové kuchynské linky sa čoraz viac používa ako pracovný doska betón. Čo sa týka materiálov kuchynskej linky najčastejšie je používaný lak, dýha, lamino alebo fólia.

Nesmieme zabudnúť nechať medzi zariadením na varenie a drezom dostatočné pracovné miesto. Takisto z oboch strán sporáku musí byť odkladacia plocha.

kitchen-cabinets-modern-white-023-s2460681

Osvetlenie v kuchyni

Základom je prirodzené svetlo. Nie je možné kuchyňu umiestniť do miestnosti s malými alebo žiadnymi oknami. V kuchyni si musíme dávať pozor aby svetlo nebolo v blízkosti vody a taktiež treba dávať veľký pozor na vlhkosť a nadmerné teplo. Ideálne je použiť jeden kompaktný zdroj svetla a viac sústredených zdrojov. Pracovná plocha musí byť osvetlená tak, aby si užívateľ netienil vlastným telom.

 

A teraz sa môžete pustiť do zariaďovania. Veľa šťastia!

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu