Ako a čím ostriť kuchynské nože?

Kvalitne naostrený nôž vo svojej kuchyni ocení každá gazdinka aj kuchár – profesionál. Správne udržiavané ostrie dodá šmrnc hoc aj lacnejšiemu nožíku, ktorého čepeľ je možno mäkšia a vyžaduje častejšie ostrenie. Pripravili sme pre vás zopár užitočných rád, ktoré pomôžu udržať vaše nože ostré.

 

Aj ten najkvalitnejší nôž sa časom môže zatupiť. Je to však len kozmetická chyba, ktorá sa dá odstrániť. Prípadne jej vzniku môžete účinne predchádzať. Napríklad tým, že budete krájať na adekvátnej podložke. Na krájanie nevhodné podkladové vrstvy sú napríklad sklenené podložky a taniere. Lepšou variantou sú kuchynské potreby v podobe plastovej dosky na krájanie. Vôbec najlepšou možnosťou však je doska z dreva. Aby ste na nej zabránili množeniu baktérii, naneste na dosku vrstvičku kuchynskej soli – pohltí vlhkosť, ktorá by inak bola živnou pôdou pre vznik nežiadúcich mikroskopických organizmov.

akozariadit.sk_tescoma_sk_01

 

Mäkkú čepeľ naostrí ostrička

Že je nôž tupý poznáte najlepšie pri práci s ním. Ako ho naostriť, aby zase fungoval podľa vašich očakávaní? Ak pracujete s lacným nožom s mäkkou čepeľou, na ostrenie môžete použiť jednu z klasických ostričiek s dvojicou protistojných brúsnych kameňov. Tieto brúsky na nože sa používajú však skôr preventívne, na ostrenie nie veľmi tupých nožov, ktorým ostrie dokážu pomerne účinne obnoviť bez výrazných strát na kvalite.

akozariadit.sk_tescoma_sk_02

 

Elektrické brúsky spravia prácu za vás

Elektrické brúsky na nože sú výborným riešením najmä v prípadoch, že s brúsením nožov nemáte skúsenosti. Pracuje na princípe rotujúcich brúsnych kotúčov, ktoré nôž nie len nabrúsia, ale aj vyleštia. Plastové vodiace lišty sú zase zárukou, že pri brúsení nenastane žiadna chyba. Výhodou je, že elektrické brúsky dokážu vytvoriť dva typy ostria. Diamantový kotúčik vykúzli mierne vrúbkované ostrie, keramický zase perfektne hladké.

 

Brúsny kameň pre skúsených

Vysokou školou ostrenia predstavuje práca s brúsnym kameňom. Ten by mal byť pri práci mokrý a nôž naň si vyžaduje použitie správnych uhlov. Celý postup má niekoľko krokov a je vhodné, aby vás s ním oboznámil skúsený odborník. Pravdepodobne sa nevyhnete ani použitiu ocieľky, ktorej použitie udrží mierne opotrebované nože udrží v 100% stave.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite

Kreslo ušiak MILES

246 €
detail produktu

Podnožka TOZZI

158 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka MASSIM

419 €
detail produktu

Rozkladacia pohovka LORES

469 €
detail produktu

Veľká pohovka TERSO

435 €
detail produktu

Pohovka TERSO

338 €
detail produktu